Blog (nejen) pro muže v ošetřovatelství...

Vítejte na blogu projektu, který se věnuje jedné z nejaktuálnějších výzev dnešního zdravotnictví: lidským zdrojům. Věřím, že kvalitní a bezpečná péče začíná u spokojených a motivovaných zdravotníků. Mým cílem je zatraktivnit práci ve zdravotnictví a zásadně zlepšit pracovní podmínky těch, kteří denně pečují o naše zdraví. Zaměřuji se na klíčové oblasti jako jsou lidské zdroje, organizační resilience zdravotnických týmů v zátěžových situacích, efektivní leadership, pozitivní firemní kultura a zdravý životní styl ve zdravotnictví. Chci inspirovat a pomáhat nejen jednotlivým zdravotníkům, ale i celým organizacím, aby společně mohli poskytovat špičkovou péči s radostí a profesionalitou. Připojte se ke mně na cestě k lepšímu zdravotnictví, kde je spokojený personál základem úspěchu. Společně můžeme vytvořit prostředí, kde je radost pracovat a které zároveň poskytuje tu nejlepší možnou péči pacientům.

čtvrtek 24. srpna 2023

Charta ICN za změnu 2023...

M
ezinárodní rada sester (ICN) nedávno vydala dokument, který se nazývá Charta ICN za změnu. Přiznám se, když jsem těch 42 stran textu začal číst, neměl jsem valná očekávání. Velice rychle jsem změnil názor. Je tam všechno! A všechno je to vypolstrováno vědeckými důkazy. Jak je na tom ošetřovatelství v roce 2023? Co sestry trápí? Jak zlepšit postavení a pracovní spokojenost sester? V následujících 10 bodech je souhrn Charty pro změnu. Celou chartu si můžete přečíst tady...

1) Ochrana ošetřovatelství a investice do ošetřovatelské profese jako cesta k rekonstrukci zdravotnických systémů, naplnění cílů udržitelného rozvoje a zajištění všeobecné dostupnosti zdravotní péče pro lepší globální zdraví. Cenění si zdraví a zdravotní péče a uznání skutečnosti, že jsou investicí, nikoliv nákladem. Přijetí závazků k investicím, aby bylo nadále možné poskytovat péči zaměřenou na člověka všem bez rozdílu. 

2) Bezodkladné řešení situace a zlepšení podpory v oblasti kvality života sester zajištění m bezpečných a zdravých pracovních podmínek a respektováním práv sester. Nastavení systémů, které zaručí bezpečnou úroveň personálního zajištění. Zavedení ochranných opatření proti násilí a rizikům na pracovišti a implementace a vynucování mezinárodních pracovních norem ohledně práv sester na práci v bezpečném a zdravém prostředí, které podporuje jejich práci a zajišťuje jim ochranu ochranu fyzického i duševního zdraví. 

3) Příprava strategií pro nábor a udržení sester s cílem vyřešit nedostatek pracovní síly. Zlepšení pracovních podmínek sester, tedy zajištění spravedlivé a důstojné mzdy a zaměstnaneckých výhod a vytváření příznivého pracovního prostředí, kde se naslouchá názorům sester a kde mají vše potřebné k tomu, aby mohly svou práci vykonávat bezpečně, efektivně a účelně. Financování profesní správy a aktivit, vedoucích k uznání přínosu sester a jejich dalšímu rozvoji bez ohledu na zvolenou profesní dráhu.

4) Příprava, realizace a financování celonárodního plánování pracovní síly v ošetřovatelství tak, aby byla země schopná naplnit budoucí poptávku po sestrách z řad domácích pracovníků. Sladění využívaných zdrojů k podpoře stability pracovní síly, zajištění základních zdravotních služeb, boji s nezaměstnaností, a udržení zaměstnanců. Pokud dochází k mezinárodní migraci pracovníků, pak tato probíhá eticky a transparentně, je monitorována, je rovnou měrou přínosná pro  vysílající i přijímající zemi a respektuje práva jednotlivých sester. Probíhá plánování a monitorování pracovní síly napříč celým kontinuem péče.  

5) Investice do kvalitních akreditovaných ošetřovatelských vzdělávacích programů, které budou připravovat nové sestry, a do pokročilých možností kariérního rozvoje pro stávající sestry. Příprava studijních plánů, které zajistí, že absolventky a absolventi budou mít potřebné dovednosti, kompetence a sebevědomí na řešení neustále se měnících zdravotních potřeb komunit, a podpora kariérního rozvoje všeobecných sester na sestry specialistky a sestry s rozšířenými kompetencemi.


6) Umožnění práce sester v plném rozsahu činností posílením a modernizací regulace a investicemi do rozšíření kompetencí sester a do modelů péče, vedené sestrami. Reorientace a integrace zdravotnických systémů a jejich zaměření na veřejné zdraví, podporu zdraví a prevenci v rámci primární zdravotní péče a na komunitní, domácí a na pacienta zaměřenou péči.

7) Uznání ocenění dovedností, vědomostí, atributů a odbornosti sester. Respektování a podpora sester v roli zdravotníků, vědců, výzkumníků, pedagogů a vedoucích pracovníků. Zapojení sester do rozhodování v otázkách zdravotní péče na všech úrovních. Podpora a investice do kultury, kde jsou sestry brány jako rovnocenní partneři a kde se cení významný přínos ošetřovatelské profese kvalitnímu zdravotnictví.

8) Aktivní a smysluplné zapojení národních asociací sester, které reprezentují zkušenosti a důvěryhodnost ošetřovatelské profese, jako významných profesních partnerů do všech aspektů politiky, poskytování péče a vedení ve zdravotnickém a sociálním sektoru. Navazování partnerské spolupráce na místí, národní i globální úrovni.  

9) Ochrana zranitelných skupin, dodržování a respektování lidských práv, rovnosti žen a mužů a sociální spravedlnosti. Budování zdravotnických systémů a stylů poskytování zdravotní péče, které jsou založené na ošetřovatelské etice., s cílem zajistit všem rovný přístup k nediskriminující péči zaměřené na člověka a založené na lidských právech bez rizika upadnutí do finanční tísně.

10) Jmenování sester do vedoucích rolí ve všech zdravotnických organizacích a ve vytváření vládní politiky. Posílení vedoucích rolí sester napříč zdravotnickým systémem a vytvoření a udržení vedoucích pozic pro sestry všude tam, kde jsou nejvíc potřeba.

Závěrem...
Takže, co si z toho všeho vzít? Chartu Mezinárodní rady sester lze považovat za jakousi mapu na cestě k lepšímu zdravotnictví. Nejde jen o nás, jde o všechny – pacienty, lékaře, a celou společnost. Aby to fungovalo, potřebujeme, aby nás někdo konečně bral vážně. Potřebujeme investice do našeho vzdělání, do našich pracovních podmínek a do našeho postavení ve zdravotnictví....