Blog (nejen) pro muže v ošetřovatelství...

Motto: "SESTRA je výjimečné povolání pro výjimečné muže..."

čtvrtek 10. května 2018

Kam směřuje naše zdravotnictví?

Pojďme si nyní v mém malém zamyšlení shrnout to, co se dnes děje v českém  zdravotnictví a kam asi směřujeme. A to vše sesterskýma , tedy mýma očima. Je to článek který asi naštve hodně lidí. Normálně asi nepublikovatelný. Spíš tak přemýšlím nahlas. Víte, to je ale výhoda blogu. Jediná cenzura co mám, je cenzura moje vlastní. A to je fajn.  

Zejména "starší" sestry, tedy ty, které si své odznáčky vysloužily ještě na klasických zdrávkách mi jistě potvrdí, že nám bylo celá léta vtloukáno do hlavy, jak si můžeme pískat, jak super dostupné a moderní je české zdravotnictví. No... tak určitě, pokud se srovnáváme se zdravotnickými systémy v méně rozvinutých a oligarchických zemích. To my umíme, porovnávat se s horšími. Ale pokud bychom se měli srovnávat se zdravotnictvím např. skandinávských zemích, nebo v Nizozemí, Kanadě, USA, Izraele, řady vyspělých arabských zemí, utrpíme šok. Ale pozor, mohl by zde vzniknout omyl, že tady mluvím o vyspělosti medicíny. To tedy nikoliv. Zdravotnictví totiž zdaleka nejsou jen lékaři. Zdravotnictví je systém nejen léčby, ale i péče. A tak se snadno stane, že v zemi, kde máme špičkové lékaře a nemocnice jsou vybaveny hi-tech technologií, lidé umírají v otřesných podmínkách na LDN, mají v nemocnici hlad, nebo se o ně nemá kdo starat, protože nemocnice klidně jedné sestře "hodí na krk" patnáct pacientů. Připomíná vám to něco? Vítejte doma!

Sestry, nebo služky...?
Nechci si tady hrát na nějakého experta v oblasti historie českého ošetřovatelství, ale z toho co vím, vychází naše péče o nemocné spíše z církevní tradice. Péče o nemocné byla u nás, více než záležitostí odbornosti, spíše záležitostí "poslání". Sestry v rámci své práce/poslání byly nejprve podřízeny bohu a později byly vnímány, jako pomocnice lékařů. Sestry žily se svými pacienty a když chtěly volno, musely žádat představeného nemocnice o propustku. Ještě v době, když jsem já studoval čtyřletou zdrávku, byly sestry poprděné, když přišla na vizitu jeho výsost MUDr. Myšlení některých vrchních sester a lékařů je ještě dnes na úrovni první poloviny 20století... To se projevuje názorem některých, že přece není potřeba aby sestry byly nějak zvlášť vzdělané. Ve zdravotnictví se volá po pracovní síle, která bude makat za mrzký peníz a nebude doktorům do ničeho mluvit.

Naproti tomu např. americká tradice ošetřovatelství je jiná. Mladá věda, zvaná Nursing Science, se v USA začala pěstovat na řadě univerzit (za jednu z kolébek je považována např. (University of Pennsylvania School of Nursing). Začaly vznikat (u nás tak oblíbené :D) teorie ošetřovatelsví. Věda o lidských potřebách a jejich uspokojování, to je ošeřovatelství. Bakaláři, Magistři a Doktoři ošetřovatelství zajišťují potřeby nemocných pacienta vyšetřují, hodnotí stav pacienta a lékaře povolávají, když je třeba řešit medicínské záležitosti. Něco takového u nás nemá vůbec tradici. Ano, zkoušelo se i u nás tyto trendy prosadit... Ale stále narážíme na to, že medicínsky, patriarchální systém českého zdravotnictví odolává. A tak, zatím, co o studium medicíny je stále zájem, v oblasti ošetřovatelství je to horší. V myslích společnosti je totiž zakořeněno že být "doktor", znamená mít postavení. Ale být sestra... znamená starat se a sloužit, a to za pár korun.


A tak sestry odcházejí...
...a nové se do škol nehlásí. Nová generace je totiž úplně jiná. A není na tom nic špatného. Ročníky, narozené  po roce 1989, prostě vyrůstaly v úplně jiném světě. Ve světě, kdy se prostě očekává, že za práci dostanu řádně zaplaceno. Do toho se kola české ekonomiky roztočila na plné obrátky a nezaměstnanost začala klesat na historická minima. V momentě, kdy na trhu chybí kvalitní pracovní síla, zaměstnavatelé nabízejí řadu benefitů, kterým prostě klasický špitál nemůže konkurovat. A tak kvalitní lidé odcházejí tam, kde jejich práci ocení. Finančně ocení. To nutně vede k tomu, že je v nemocnicích nedostatek sester, který se projevuje přetížením zbylého personálu a zavíráním částí oddělení. A tak v řadě špitálů jedou interny, chirurgie a řada dalších oddělení na polovinu kapacity.

Celý stav vede k tomu, že se začíná postupně zhoršovat dostupnost zdravotní péče. Nejdříve se totiž zavírají oddělení v menších nemocnicích "na oblastech". Nejsou sestry. To s sebou přináší řadu vedlejších efektů. Ubývá akutních lůžek. Lůžek, na obsazenost kterých je však velký tlak. Nedoléčení lidé se tak musí propouštět domů, a ti starší, co nemohou domů, se v nestabilním stavu překládají např. na LDNky. Ty praskají ve švech. A jak to vypadá ve většině českých LDNek? To víme, že. A asi se to bude ještě zhoršovat. Péče se začíná koncentrovat ve velkých centrech a na specializované výkony se začínají prodlužovat čekací doby.

Dojná kráva...
Vždycky říkám, že na buben tohle zdravotnictví dovedli lékaři... A ti se můžou zvencnout, když to ode mě slyší :-D. Víte, ono to vlastně není nic proti doktorům. Já prostě jen tvrdím, že medicína je úplně jiný obor, než je řízení organizace a lékař by měl léčit a ne ředitelovat nemocnici. Jenže, ve světě lékařů existuje něco jako neformální řád zásluhovosti. Mladí vzhlížejí ke starším a ti se klaní docentům a profesorům. Všichni jsou uznáváni jako elita národa. A oni svým způsobem elitou jsou. Ale to neznamená, že mají kompetence pro řízení a ekonomiku organizace, jako je nemocnice. Mnozí z nich však po tom prahnou. V určité fázi profesionálního života zatouží po jakési formální moci...

Jednou jsem slyšel od jednoho lékaře, že si nedovede představit, že by SESTRA třeba řídila nemocnici. Rozumějte... blbá sestra, že jo?! Ale přitom lékaři jsou ti, kteří si ze svých nemocnic často udělali dojnou krávu. Zakládali dceřiné firmy, vyváděli z nemocnic majetek. Ono být lékař totiž neznamená být svatý. Vždycky si vzpomenu na jednoho, Rath se jmenoval, co mu naaahodou našli v krabici pár miliónů a on nevěděl, kde se tam ty peníze vzaly :-D. A víte, že Bašár al-Asad je původním povoláním oftalmolog... a podívejte se, co udělal se Sýrií... Prostě i lékaři jsou jenom obyčejní lidé a jsou mezi nimi psychopati, jako ve zbylé části populace. A tak u nás vzniklo něco, co bych nazval zdravotnicko-podnikatelskou lobby. A ta naše zdravotnictví hezky dojí a dojí...

Co bude dál?
No, ten matrix bude fungovat až dosáhneme nějakého kritického bodu, podobně jako je ta chvíle těsně před tím, než se zlomí ohýbané pravítko. Budou to zkoušet... Co to vydrží... A že se setrám začnou zvyšovat platy? Komu všemu už pan Babiš slíbil peníze? Není to náhodou hledání podpory ze strachu, že konec v politice by znamenal nástup do basy? Chtěl bych věřit, že to tak není... Ale... Moc mi to nejde.

Ukrajinky, ty se jim tady na to vykašlou. Mohou jít třeba do Německa. Sester, jako odborníků bude ubývat. Na kvalitních školách se budou uzavírat vyšší, Bc. a Mgr. studia. Takové studium je náročné a kdo přeci jen zatouží po titulu, furt tu máme ony školy, co si můžete zaplatit... Ano... Asi se budete muset něco i naučit a napsat nějakou tu esej. Ale plnit desítky hodin praxe po X nemocničních odděleních, to se po vás chtít nebude... A když nebudete úplně blbí, jste Bc. za chvíli ... A propos, kolik vrchních sester má takové vzdělání... že jo :-D Jedině snad o medicínu zájem snad ustávat nebude. I když také bude záležet o jaké půjde obory.

Péče nebude skupinová. Péče bude masová. Nebude bezpečná. A pokud budete chtít kvalitu, budete si muset začít zvykat platit. Začne se rozvíjet soukromý sektor. Zdraví bude komodita jako každá jiná.

Ale třeba taky ne. Třeba se pletu... A to bych byl moc rád...