Blog (nejen) pro muže v ošetřovatelství...

Motto: "SESTRA je výjimečné povolání pro výjimečné muže..."

úterý 11. července 2023

Syndrom vyhoření - neviditelný nepřítel

Vyhoření zdravotnických pracovníků je tichým zabijákem, který ohrožuje kvalitu a bezpečnost péče. Ale co to vlastně vyhoření je? A jaké jsou nejlepší způsoby, jak se s ním vypořádat? To je téma, na které se ve své nové studii zaměřil tým uznávaných amerických výzkumníků. Podívejme se na to blíže.

Vyhoření - neviditelný nepřítel v zdravotnictví...

Vyhoření je jako tichý nepřítel, který se plíží do života zdravotnických pracovníků. Je to stav emocionální, fyzické a mentální vyčerpání způsobený dlouhodobým a nadměrným stresem. Představte si, že se cítíte prázdní a demotivovaní, bez energie nebo nadšení. To je syndrom vyhoření. A v nemocničním prostředí, kde je tlak na zdravotnické pracovníky obzvláště vysoký, je tento problém ještě závažnější.

Důsledky syndromu vyhoření...

Podle nedávné studie provedené v 60 amerických nemocnicích je vyhoření běžné mezi lékaři (32%) a sestrami (47%). A co je horší, vyhoření sester bylo spojeno s vyšší fluktuací jak sester, tak lékařů. To znamená, že vyhoření nejenže způsobuje utrpení jednotlivcům, ale také destabilizuje celé týmy a ohrožuje kvalitu péče. Mnoho lékařů (12%) a sester (26%) hodnotilo bezpečnost pacientů ve svých nemocnicích nepříznivě.

Řešení? Zlepšit pracovní prostředí a personální obsazení!

Studie zjistila, že daleko nejlepší zbraní proti vyhoření zdravotnických pracovníků je zlepšení pracovního prostředí a personálního obsazení. Zlepšení pracovního prostředí může znamenat mnoho věcí, ale v kontextu vyhoření se často jedná o snížení pracovního zatížení, zlepšení komunikace a týmové spolupráce, zlepšení podmínek pro odpočinek a regeneraci, a vytvoření kultury, která podporuje duševní zdraví a pohodu. 

Personální obsazení je také klíčové. Když je personál přetížený, stres se zvyšuje a riziko vyhoření roste. Zlepšení personálního obsazení může znamenat přijímání více pracovníků, zlepšení plánování směn nebo zajištění, že pracovníci mají dostatek času na odpočinek a regeneraci.

Cesta vpřed...

Tyto výsledky ukazují, že pro zlepšení pohody a udržení zdravotnických pracovníků v nemocniční praxi je třeba, aby management podnikl konkrétní kroky k zlepšení personálního obsazení sester, pracovního prostředí a kultury bezpečnosti pacientů. Je méně důležité zavádět programy zaměřené na wellness a odolnost pracovníků. Tento přístup by mohl přispět k vytvoření zdravějšího a produktivnějšího pracovního prostředí pro všechny zdravotnické pracovníky. 

Takže, milí zdravotníci, pamatujte: vyhoření je reálné a může se dotknout každého z nás. Ale společně můžeme najít cesty, jak se s tímto problémem vypořádat a vytvořit zdravější a šťastnější pracovní prostředí pro nás všechny.

Zdroj:

Aiken LH, Lasater KB, Sloane DM, et al. Physician and Nurse Well-Being and Preferred Interventions to Address Burnout in Hospital Practice: Factors Associated With Turnover, Outcomes, and Patient Safety. JAMA Health Forum. 2023;4(7):e231809. doi:10.1001/jamahealthforum.2023.1809

Foto: Nataliya Vaitkevich/Pexels