Blog (nejen) pro muže v ošetřovatelství...

Vítejte na blogu projektu, který se věnuje jedné z nejaktuálnějších výzev dnešního zdravotnictví: lidským zdrojům. Věřím, že kvalitní a bezpečná péče začíná u spokojených a motivovaných zdravotníků. Mým cílem je zatraktivnit práci ve zdravotnictví a zásadně zlepšit pracovní podmínky těch, kteří denně pečují o naše zdraví. Zaměřuji se na klíčové oblasti jako jsou lidské zdroje, organizační resilience zdravotnických týmů v zátěžových situacích, efektivní leadership, pozitivní firemní kultura a zdravý životní styl ve zdravotnictví. Chci inspirovat a pomáhat nejen jednotlivým zdravotníkům, ale i celým organizacím, aby společně mohli poskytovat špičkovou péči s radostí a profesionalitou. Připojte se ke mně na cestě k lepšímu zdravotnictví, kde je spokojený personál základem úspěchu. Společně můžeme vytvořit prostředí, kde je radost pracovat a které zároveň poskytuje tu nejlepší možnou péči pacientům.

pátek 18. ledna 2019

Linda Aiken - MIMOŘÁDNÁ OSOBNOST OŠETŘOVATELSTVÍ

Foto: University of Pennsylvania
Znáte tuto dámu? Neeee? No, tak to je Dr. Linda Aiken, v současné době jedna z nejvýznamnějších osobností světového ošetřovatelství a také kapacita, které já si nesmírně cením a z poznatků jejíž práce často vycházím ve svých článcích a komentářích.

Dr. Aiken přednáší na elitní University of Pennsylvania School of Nursing a je autorkou celé řady nesmírně zajímavých rozsáhlých evidence based studií na témata jako jsou počet pacientů na sestru a jeho vliv na úmrtnost, téma chybějící (missed care) péče, nebo studie o souvislosti mezi syndromem vyhoření u sester a spokojeností pacientů. Koordinuje také rozsáhlou mezinárodní studii RN4CAST. Věnuje se například právě  tomu, jaký vliv má personální obsazení nemocnice na výsledky péče (outcomes) o pacienta.
Linda Aiken je také autorkou teze, která mi přijde jako shrnutí toho, proč je v současné době pro mladou generaci povolání sestry méně přitažlivé: "Je rozdíl mezi tím, co by sestry skutečně chtěly dělat a tím, co je dosažitelné v nemocničním prostředí..."

Takže ano pane ministře, málo sester není jen kvůli tomu, že se cítí podhodnocené finančně. Je jich málo také kvůli tomu, že jsou podhodnocené profesně. A důvod? Přetrvávající zastaralý způsob (paternalistitcký) péče o pacienty, vysoce biomedicínský, který potlačuje další složky péče o člověka jako lidskou bytost... (To ostatně vadí i pacientům samotným) A to (a teď mi to kolegové lékaři snad odpustí) je spíše doménou sester, než lékařů.

Kdo z vás si myslí, že sestry nejsou jen "dělníci zdravotnictví" ať si vyhledá např:
Vahey, D.C., Aiken, L.H., Sloane, D.M., Clarke, S.P., Vargas, D. Nurse Burnout and Patient Satisfaction. Medical Care, 2004, 42(2): Suppl, II57-66.
Rogers, A.E., Hwang, W.T., Scott, L.D., Aiken, L.H., Dinges, D.F. The Working Hours of Hospital Staff Nurses and Patient Safety. Health Affairs, 2004, 23(4): 202-12.
Aiken, L., Clarke, S., Sloane, D., Sochalski, J., Silber, J. Hospital Nurse Staffing and Patient Mortality. Nurse Burnout and Job Dissatisfaction. JAMA, 2002, 288(16): 1987-93.
To jsou zdroje, ze kterých často vychází i moje čkánky...

Je zajímavé, že když se v českém zdravotnictví připravují např. standardy, výsledky vědeckého zkoumání v ošetřovatelství, založeném na důkazech, jakoby se často nebraly v potaz, když se to v ekonomických reáliích českého zdravotnictví nehodí.

Víte, jsou věci, které vás na běžné "zdrávce" prostě nenaučí... Proto si myslím, že potřebujeme také kvalitně vysokoškolsky vzdělané sestry. Jedině tak budeme mít respekt od kolegů lékařů a také uznání pacientů. Sestry totiž nejsou jen dělníci zdravotnictví, což si bohužel i dneska myslí i řada ředitelů nemocnic a podle toho to také dneska v nemocnicích vypadá.