Blog (nejen) pro muže v ošetřovatelství...

Vítejte na blogu projektu, který se věnuje jedné z nejaktuálnějších výzev dnešního zdravotnictví: lidským zdrojům. Věřím, že kvalitní a bezpečná péče začíná u spokojených a motivovaných zdravotníků. Mým cílem je zatraktivnit práci ve zdravotnictví a zásadně zlepšit pracovní podmínky těch, kteří denně pečují o naše zdraví. Zaměřuji se na klíčové oblasti jako jsou lidské zdroje, organizační resilience zdravotnických týmů v zátěžových situacích, efektivní leadership, pozitivní firemní kultura a zdravý životní styl ve zdravotnictví. Chci inspirovat a pomáhat nejen jednotlivým zdravotníkům, ale i celým organizacím, aby společně mohli poskytovat špičkovou péči s radostí a profesionalitou. Připojte se ke mně na cestě k lepšímu zdravotnictví, kde je spokojený personál základem úspěchu. Společně můžeme vytvořit prostředí, kde je radost pracovat a které zároveň poskytuje tu nejlepší možnou péči pacientům.

neděle 10. prosince 2017

ECMO VE STANICI METRA

foto:jems
V němém úžasu jsem zůstal při čtení článku, publikovaném na Journal of Emergency Services, který popisuje aplikaci metody ECMO, neboli Extrakorporální Membránové Oxygenace, jako součásti tzv. ECPR (Extrakorporální Kardiopulmonální Resuscitace), v prostředí mimo nemocnici a to týmem francouzské záchranné služby Service d'Aide Medical d'Urgence (SAMU) de Paris
 
ECPR umožňuje respirační a cirkulační podporu a zajišťuje dostatečnou dodávku krve a kyslíku do celého těla a zvláště do mozku. Hybridní implementace této technologie francouzskými záchranáři , byla realizována pomocí chirurgického zavedení kanyly do femorální arterie, což bylo rychlé, relativně bezpečné a dostupné řešení.
 
Cílem ECPR je dosažení kvalitní perfuze mozku, zatímco samotná příčina srdečního selhání bude následně řešena v nemocnici pomocí koronární angiografie. Primárním cílem je obnovit spontánní cirkulaci, ale dlouhodobé přežití pacienta je závislé na neurologické prognóze pacienta. Takže - jakmile je zahájena ECPR, dojde k obnovení  dostatečné cirkulace v celém těle, a to hlavně v mozku i ve zbylých koronárních arteriích, což výrazně omezuje ischemické následky selhání oběhu.
 
Mnoho klinických i experimentálních studií ukazuje, že krevní oběh udržovaný metodou ECPR, je mnohem efektivnější, než oběh, udržovaný mechanickými kompresemi, tedy srdeční masáží. ECPR tak představuje jakýsi "most", který pacientovi získá čas pro řešení primární příčiny - tedy např. srdeční zástavy.
 
Výsledky mezinárodních studií zatím vypadají velmi povzbudivě! Celý článek si můžete přečíst na Journal of Emergency Services.