Blog (nejen) pro muže v ošetřovatelství...

Vítejte na blogu projektu, který se věnuje jedné z nejaktuálnějších výzev dnešního zdravotnictví: lidským zdrojům. Věřím, že kvalitní a bezpečná péče začíná u spokojených a motivovaných zdravotníků. Mým cílem je zatraktivnit práci ve zdravotnictví a zásadně zlepšit pracovní podmínky těch, kteří denně pečují o naše zdraví. Zaměřuji se na klíčové oblasti jako jsou lidské zdroje, organizační resilience zdravotnických týmů v zátěžových situacích, efektivní leadership, pozitivní firemní kultura a zdravý životní styl ve zdravotnictví. Chci inspirovat a pomáhat nejen jednotlivým zdravotníkům, ale i celým organizacím, aby společně mohli poskytovat špičkovou péči s radostí a profesionalitou. Připojte se ke mně na cestě k lepšímu zdravotnictví, kde je spokojený personál základem úspěchu. Společně můžeme vytvořit prostředí, kde je radost pracovat a které zároveň poskytuje tu nejlepší možnou péči pacientům.

pondělí 1. ledna 2018

Jak vrátit sestry k lůžkům?

Bylo to v roce 2014, když v The Wall Street Journal vyšel článek, který se pozastavoval nad skutečností, že během 12ti hodinové směny, stráví sestra u lůžka pacienta méně než dvě a půl hodiny. Ve zbylém čase sestry vyplňují dokumentaci, shání léky, výsledky nebo doktora.  Ošetřovatelství, má tedy jeden základní problém. Tím je nepochopení funkce sestry nemocnicemi, které na sestru kladou úkoly, díky kterým sestře nezbývá čas na to, co je základ její práce, tedy samotná péče o pacienta. Výzkumy přitom ukazují, že čím více času tráví sestry u lůžka pacienta, tím je nižší incidence pádů, snižuje se počet infekcí a medikačních pochybení a obecně je vyšší spokojenost pacientů s péčí.
  
Tuhle znepokojující skutečnost zjistili už v roce 2010 při interním auditu v Presbyterian Medical Center, ve Winston-Salem, v Severní Karolíně. Celou situaci se tam rozhodli řešit tak, že práce, které nesouvisí s přímou péčí o pacienta delegovali na pomocné pracovníky a na administrativní pracovníky. Tím do roku 2015 dosáhli toho, že sestry u lůžek pacientů, v přímé péči o ně, trávili až 6,5 - 8,5 hodiny času. Nemocnice udává, že organizačními změnami a vyloučením neefektivních procesů, také ušetřila 20mil. USD za rok.


Základem odborné práce sestry v USA je péče o pacienta, a to pomocí ošetřovatelského procesu, který se skládá z několika fází. První z fází je sběr informací o pacientovi. Pravidelně hodnotí subjektivní potíže pacienta i objektivní příznaky. Provádí fyzikální vyšetření pacienta a sestavuje plán, na základě kterého provádí různé ošetřovatelské intervence. Nakonec provádí hodnocení. V péči o pacienta je velmi samostatnou. Lékaře volá v případě, že během své péče o svého pacienta shledá problém, který náleží k řešení lékaři. K této činnosti jsou sestry vybaveny poměrně vysokou kvalifikací a oproti našim sestrám také většími kompetencemi.


Sestra má při své péči o pacienty k dispozici např. Nurse Asistenty - kteří mají na starosti základní oš. péči, ale na které se přímo podílí i sestra, protože jí zajímají věci jako např. stav pokožky (což se dá zjistit při koupeli), jak pacient jí (což zjišťuje při jídle) atd. Toto všechno však vyžaduje čas. Aby tyto činnosti mohla sestra vykonávat, je potřeba, aby bylo dodrženo rozumné Nurse/Patient Ratio, tedy počet pacientů na sestru. Na standardním oddělení je tento poměr šest pacientů na jednu sestru. A také, aby byly nesesterské a neodborné činnosti delegovány. Ošetřovatelská dokumentace je zpracovávána nikoliv na počítači na sesterně, ale na počítači, který je umístěn u lůžka pacienta, nebo jej sestra vozí s sebou, jako mobilní stanici, která je součástí např. vozíku na léky.  Záznamy tedy vznikají ihned u lůžka, při každé ošetřovatelské činnosti, kterou sestra dělá. A to je právě cesta, jakou se ubírají nemocnice, které chtějí opravdu zvýšit čas sester, strávený u lůžka pacienta.
Zdroje: