Blog (nejen) pro muže v ošetřovatelství...

Motto: "SESTRA je výjimečné povolání pro výjimečné muže..."

čtvrtek 30. srpna 2018

UMĚLÁ INTELIGENCE, BUDOUCNOST OŠETŘOVATELSTVÍ A BEZPEČNOST PÉČE

Vysoká životní úroveň populace žijící v rozvinuté části světa, spolu s raketovým rozvojem znalostí z oblasti medicíny, vede k vyššímu předpokládanému věku dožití člověka. A to je spojeno s vyšší nemocností. Lepší diagnosticko-terapeutické možnosti prostě přispívají k tomu, že ti, kteří by za jiných okolností (bez vyspělé medicíny) zemřeli, tak prostě přežívají. 
Velké množství pacientů, léčených vysoce sofistikovanými metodami, pak klade velké nároky na ošetřovatelskou  péči. Jenže. Tyto zvýšené nároky mohou vést a také často vedou ke vzniku pochybení.

V USA dojde každoročně z důvodu pochybení při poskytování zdravotnické péče k 250 000 úmrtí pacientů. Je to třetí!! nejčastější příčina úmrtí pacienta v nemocnici. A právě ošetřovatelství je tou oblastí komplexní zdravotnické péče, která může tuto statistiku zvrátit. Napomoci by k tomu mohla umělá inteligence.

To je také hlavní myšlenka, se kterou přišel Michael Wang, student doktorského programu v ošetřovatelství (DNP - Doctor of Nursing Practice) na Columbia University School of Nursing. Michael během svých studií pracoval jako sestra na klinice hrudní chirurgie a kardiochirurgie. "Práce u lůžka mi umožnila identifikovat kritické faktory v bezpečnosti péče o pacienta a v prevenci zranění a nečekaných úmrtí." Na základě svých zkušeností se Michael rozhodl přispět ke zvýšení bezpečnosti péče. K tomuto účelu se rozhodl využít umělou inteligenci.

Cognitive patient care asistant
Michael dal dohromady tým vývojářů a ti pak začali společně pracovat na zařízení, které nese název iN - Cognitive Care Asistant. Zařízení v reálném čase monitoruje všechno, co se se děje v pokoji pacienta. Veškerý pohyb, co pacient dělá, kdo k němu na pokoj přichází a mluví s ním. Jak dlouho trvá dezinfekce na pokoji nebo třeba jaká je na pokoji teplota.


Základem technologie je program umělé inteligence AIDA - Advanced Intelligent Data Analytics. Jen si to představte, systém, který obsahuje obrovské množství dat, jednak o pacientovi, o vývoji jeho zdravotního stavu z elektronické dokumentace. Systém, který ví, jakou má pacient dietu, ví, co bere za léky a zná různé interakce léků. Ví, na co je pacient alergický. U monitorovaných pozná výkyvy jeho fyziologických funkcí a dokáže předpovědět budoucí vývoj a na cokoliv podezřelého upozornit personál. Učí se... Zní to skvěle, ale...

Velký bratr, nebo pomocník a ochránce - pohled zdravotníků a pacientů
Při čtení informací o možnostech, jaké umělá inteligence nabízí se člověk neubrání vzpomínce na filmy ve kterých umělá inteligence překonává inteligenci lidskou a přebírá nad životem člověka kontrolu. Své obavy vyjádřily například sestry, které se obávají toho, že umělá inteligence bude mít spíše funkci velkého bratra, který kontroluje jejich práci. "Řešíme to vzděláváním sester a snažíme se je přesvědčit o tom, že umělá inteligence jim má v jejich práci pomáhat, ne je řídit a špehovat." Pacienti samotní technologii vnímají většinou pozitivně. Nejvíc je jim líbí H-Tech design, a také obecně chápou, že jde o jejich bezpečí.

Budoucnost umělé inteligence v ošetřovatelství
Michael Wang dal k dohromady tým vývojářů a dalších specialistů a založil firmu jménem Inspiren . Systém iN se nyní testuje v několika velkých nemocnicích v New Yorku a dlouhodobým cílem společnosti je cílem je vytvořit umělou inteligenci i pro použití v domácím prostředí. Člověka v péči nic nenahradí, ale jeho propojení s umělou inteligencí, podobně, jako je tomu např. u pilotů a letadel, mu umožní lépe a bezpečněji fungovat.
 



Zdroje informací:
http://inspiren.com/#meetin
Inspiren Fights Patient Neglect with A.I. - The Medical Futurist Newsletter Special, https://medicalfuturist.com/
Foto: Inspiren